26.01.2021
Pověsti a legendy jsou nehmotné památky. Nehmotné znamená, že si na ně nemůžeme sáhnout, ale přesto existují. Jsou to příběhy, které si lidé mezi sebou vyprávějí a jsou cenným svědectvím o vnímání lesní krajiny a víry (ať už v Boha nebo v lesní skřítky) místními obyvateli v daném místě a v daný čas.
Více o pověstech a legendách najdete ZDE.
A nyní se již můžeme ponořit do historie:-)
Tachovské městské hradby
Tachovské městské hradby byly postaveny na přelomu 13. a 14. století. Jsou 8 až 10 metrů vysoké a oddělovaly město od okolní nehostinné divočiny (Tachov ležel mezi lesy). Byly jedinečné velkým počtem věží. Z původních 26 věží se jich dochovalo 21. Kdysi byly jejich součástí také tři brány. Ty přese všechny bitvy a dobývání města vydržely až do 19. století, kdy byly odstraněny.
Jak šunka zachránila Tachovské si můžete přečíst ZDE.
O bludném karmelitánovi si můžete přečíst ZDE.
Studánka leží přibližně 4 kilometry od Tachova. První zmínky o vzniku sahají až do 13. století. Obec dostala pravděpodobně jméno podle studánky s mimořádně dobrou vodou, která bývala v horní části vsi. Ještě dnes v těchto místech vyvěrá pramen.
Pověst O čarovném kamenu ve Studánce si všichni zvídaví mohou přečíst ZDE.
Další pověsti, které se váží k obcím Tachovska jsou k přečtení ZDE.
Čeká vás například vodník či divoženka ze Starého Sedliště, napravený myslilvec ze Staré Obory, čertovo spřísahání z Halže nebo příhody trpaslíků od Trnové.
Mnoho zajímavostí z našeho regionu uvádí na svých stránkách www.hamelika.cz pan Richard Švandrlík. S jeho svolením z nich čerpáme a přebíráme pověsti, které se týkají bezprostředně Tachovska. Děkujeme panu Švandrlíkovi za tuto laskavost.