Novinky

19.05.2022 Mrkněte na úspěch našich střelců ze vzduchovky

STŘELCI-VZDUCHOVKA

01.03.2022 TÁBORY 2022

Nabídka zveřejněna :) Mrkněte do rubriky Tábory - léto 2022

04.01.2022 Mrkněte na úspěch našich RYBÁŘŮ

RYBÁŘI - RT NEPOMUK 21

22.11.2021 Jedeme a fungujeme

Mrkněte na článek Mraveniště jede a také na upravená a postupně doplňovaná Aktuální opatření.

29.03.2021 Novinky

INFO PRO STUDENTY; MRAVENČÍ DENÍČEK Nová postupně vznikající rubrika: CO KDY KDE; Mravenčí BLOG

Sledujte nás

ZIMA 21.12.- 20.3.2022

21.12.2021

 
 
            ZIMA 
     21.12. – 20.3.


     Zima je jedno ze čtyř ročních období mezi podzimem a jarem. Je obdobím s nejnižšími teplotami a v těchto dnech příroda i zvířátka odpočívají. Většinou v tomto období padá sníh a my si užíváme zimních radovánek, jako je stavění sněhuláků, lyžování, bobování a koulování se s přáteli. Na konci zimy přichází masopust. O tom se dozvíš ve článku o lidových tradicích kliknutím zpět na hlavní stránku našeho blogu.
 • Zima -  více informací pro zvídavé ZDE
 
 •                Pranostiky pro Leden ZDE 
 •          Pranostiky pro Únor ZDE
 •  Pranostiky pro Březen ZDE
 • Advent - informace pro zvídavé ZDE

 
 
21.12. Zimní slunovrat

   Slunovraty máme v roce celkem dva – zimní a letní.
Tento zimní nastal přesně v 16:58. Dnes nás čeká nejdelší noc v roce. Slunce se nám sice dříve schovalo, ale odteď už bude den zase postupně o kousek delší a delší. Naši předci tento jev nazývali „znovuzrozením slunce“, protože od letního slunovratu, kdy se nám sluníčko pomalu schovávalo, ho budeme opět více vídat. A to je dobře, protože kdo by neměl rád slunce. Tak mu dnes nezapomeňte zamávat, i kdyby náhodou byly zrovna mraky, nevadí. Určitě ho to potěší.

 
 •  Zimní slunovrat - informace pro zvídavé ZDE

 
24.12. Vánoce – Štědrý den

   Hurá! Konečně jsme se dočkali!
Dnes je opět ten nejlepší den v roce, den, kdy se rozdávají dárky. Má to být den plný radosti, tak si ho užijte. Hlavně v kruhu svých nejbližších. Přejeme vám jen to nejlepší, a pokud náhodou pod stromečkem nenajdete to, co jste si nejvíce přáli, nebuďte smutní. Vánoce nejsou jen o dárcích, ale hlavně o tom, že můžete trávit celý čas s někým, koho máte rádi. Dnes byste si měli vzpomenout na všechny své nejmilejší. Pokud máte doma vystavený Betlém, dnes by se měl do jesliček přidat i malý Ježíšek.
 • Štědrý den - informace pro zvídavé ZDE
 
------------------------------------------------------------------------------
Konec adventu, začátek vánočních svátků 
 
25.12. Hod boží vánoční

   Dnes se narodil Ježíšek v Betlémě! V tento den je zakázáno pracovat, lidé by se měli radovat a navštěvovat své příbuzné, přátele a ty nejmilejší. Koho nemůžeme navštívit, určitě mu dnes alespoň zavolejte. Radujte se stejně jako kdysi naši předci a užijte si pěný den.
 
 • Hod boží vánoční - informace pro zvídavé ZDE
 
26.12. Svatý Štěpán

   Štěpán byl kazatel, který hlásil, že se brzy narodí nový Mesiáš, tedy Ježíšek. Chudák byl ukamenován a tím se stal tak prvním křesťanským mučedníkem. Byl prohlášen za patrona všech zedníků, kameníků, tesařů, kočích a koní. V minulosti se v tento den chodilo koledovat a například sedláci si dávali v kostelích světit osivo.
 
 • Svatý Štěpán- informace pro zvídavé ZDE
 
27.12. Svatý Jan Evangelista
 • Informace pro zvídavé ZDE
 
28.12. Den Mláďátek

   V Tento den bychom si měli připomenout smutnou událost, která se stala po narození Ježíška. Tehdejší král Herodes se tolik bál, že ho nový Mesiáš sesadí z trůnu, že malé miminko muselo být před ním ukryto. Král, který se ho za každou cenu snažil najít, nechal tenkrát zabít mnoho betlémských dětí. Dnes můžete na jejich památku zapálit svíčku do okna.
 
31.12. Silvestr

   Je to den velkých oslav, kterými chceme přivítat nový rok. Užijte si tento velký den, a pokud budete večer pořádat ohňostroj, myslete také na zvířátka, kterým velký hluk nedělá dobře.
 
 • Silvestr - informace pro zvídavé ZDE
 
1.1. Nový rok

   Dnes je první den nového roku. Nezapomeňte ráno vyskočit z postele pravou nohou, protože jak na nový rok, tak po celý rok!
 
 • Nový rok - známé pověry a zvyky - informace pro zvídavé ZDE
 • Nový rok - více informací pro zvídavé ZDE
6.1. Tři králové

   Dnes si připomínáme prastarou tradici, den, kdy tři králové - Kašpar, Melichar a Baltazar přinesli malému Ježíškovi dárky k narození. V tento den obcházejí naše obydlí a označují je písmeny K+M+B a rok návštěvy. To má ochránit náš domov na další rok. V tento den se většinou odstrojuje stromeček a všechny vánoční výzdoby z ulic měst a obcí.

Víte ale, jak vůbec tahle tradice vznikla? Čtěte dál:
 • Tři králové - více informací pro zvídavé ZDE
 
          1.2. Anglický svátek Imbolc, Imbolg

     Je to velmi starý gaelský (Irsko, Skotsko) svátek spojený se svátkem svaté Brigity. Slavil se 1. února a byl následován  Hromnicemi, které jsou hned druhý den. Dříve naši předkové v tento den slavili příchod jara.
 • Imbolc, Imbolg -  více informací pro zvídavé ZDE
 
 
          2.2. HROMNICE

    Dnes slavíme takzvané Hromnice neboli svátek hromový. Hurá, polovina zimy za námi!  V tento den se naši předci už v době před narozením Ježíška těšili na příchod jara. K tomuto dni se váže snad nejvíce lidových pranostik ze všech. Dnešek je určen Bohu Perunovi, který vládne blesku a hromu. Na jeho poctu si dnes můžete pustit hlasitě oblíbenou hudbu a zabouchat si koštětem do rytmu (jen pozor ti co bydlíte v paneláku na sousedy...). Tatínkové a jiní silní muži dnes mohou ukázat svou sílu a maminku či partnerku zvednout. A oblékněte se do veselých jarních barev!
 
 • Hormnice -  více informací pro zvídavé ZDE
 
 
          6.2. Svatá Dorota

   Dnes si připomínáme smrt krásné mladé dívky, která byla silně věřící křesťankou a odmítla se provdat za pohana (nevěřícího). Těsně před jejím usmrcením (setnutím hlavy) se stal malý zázrak. Jaký? Určitě čtěte dál! Svatá Dorota se stala patronkou všech zahradníků a květinářů.
 
 • Sv. Dorota -  více informací pro zvídavé ZDE                   7.2. Svatá Veronika

    Dnes slaví svátek Veroniky. Je to třicáté nejpoužívanější jméno u nás, pochází z řečtiny a znamená nositelka vítězství.  Původní znění jména bylo Bereniké. Víš, čím se proslavila dívka, s tímto jménem, že po její smrti byla prohlášena církví za svatou? Můžeš se o tom dozvědět, pokud budeš číst dál.
 
 • Sv. Verinika -  více informací pro zvídavé ZDE


 
          Masopust
 
                                                         - začíná 7.1.


   V této době, po skončení vánočního půstu až do začátku velikonočního půstu, bychom se měli radovat z příchodu jara, užívat si veselí a tance. Sluníčka už máme po dlouhé zimní tmě zase o trochu více a to je důvod k oslavě! Pořádají se hlavně různé karnevaly a maškarní plesy. Máte už připravenou svoji masku?
 
 • Masopust -  více informací pro zvídavé ZDE

 
 
          14.2. Svatý Valentýn

  Dnes slavíme den všech zamilovaných. Takže nezapomeňte darovat valentýnku, kytičku nebo čokoládu jednomu človíčku anebo prostě všem, které máte rádi, ať už to ví nebo ne. A kdo se chce dozvědět o tomto dni více, ať čte dál a dozví se, jestli tento svátek vznikl opravdu v Americe či nikoli. Užijte si krásný den.
 
 • Sv. Valentýn -  více informací pro zvídavé ZDE
           22.2. Petr (dříve Nastolení sv. Petra)

    Dnes má svátek Petr. Je to třetí nejoblíbenější jméno u nás. Určitě nějakého znáte ve svém okolí, a tak dnes nezapomeňte všem svým kamarádům a známým s tímhle jménem popřát. Dříve se toto jméno slavilo dokonce jedenáctkrát za rok. Chcete vědět proč? A jaké pranostiky jsou právě dnes? Čtěte dál.

 
 •   Sv. Petr -  více informací pro zvídavé ZDE

          24.2. Svatý Matěj

    Tento den slaví svátek Matěj. Je to hebrejské jméno a znamená boží dar. V Praze se každý rok pořádá takzvaná Matějská pouť a navazuje na tradici výročních poutních slavností u kostela svatého Matěje v Dejvicích. Matěj byl jeden z dvanácti Ježíšových apoštolů. Svatý Matěj podle staré tradice láme zimu a přichází jaro. Chcete vědět ještě více?
 
 •   Sv. Matěj -  více informací pro zvídavé ZDE
 
 
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
2.3. Popeleční středa
 
   Vždy připadá na čtyřicátý den před Velikonocemi a je to začátek čtiřiceti denního půstu. Období radovánek a hodování masa vystřídalo skromné jídlo v podobě krup a brambor, hrachu, čočky... Plus mnoho dalších lidových tradic. Chceš se dozvědět o tomto dni něco více? Potom čti dál.

 
 Popeleční středa -  více informací pro zvídavé ZDE


 
6.3. První postní neděle - též „černá“, veseleji  nazývaná také liščí
 
  První postní neděli ženy odložily barevné oblečení a směly se od této chvíle oblékat jen do černých nebo tmavých oděvů a na hlavu si vázaly černé šátky. 
  Liščí proto, že prý maminky pekly v noci preclíky, aby to děti nevěděly, pak je věšely na stromy v zahradách a poté jim namluvily, že je tam poztrácela liška. Mělo to mít ochranný význam pro jejich zuby, které je prý po snědení nebolely celý další rok.
 

      První postní neděle -  více informací pro zvídavé ZDE
     8.3.  Mezinárodní den žen MDŽ

    Dnes slavíme mezinárodní den žen. Popřejte maminkám, babičkám, sestrám a kamarádkám. Můžete je potěšit i kytičkou. A proč se tento den slaví, odkud přišel,... Už víš? Jestli ne, tak určitě čti dál.
 
             MDŽ -  více informací pro zvídavé ZDE

 


          12. 3. Svatý Řehoř
 
  K dnešnímu dni se váže mnoho lidových tradic jako například:,,Na svatého Řehoře, čáp letí od moře.". Pro více info klikněte na odkaz:

https://www.kalendar-online.cz/svatek-rehor

  Dříve se v tento den slavil den žáků a školáků jako připomínka papeže Řehoře I., označovaného za učitele církve. Byl to velmi veselý den, protože papež Řehoř prosazoval mír a v tento den se měli všichni radovat a veselit. Pro sedláky to byl naopak den začátku prací na polích.


 
13. 3. Druhá postní neděle – „pražná“
 
    Tento den získal název podle tehdejšího tradičního jídla zvaného pražma. To je staroslovanský pokrm z praženého nedozrálého obilí. Někde se ale této neděli říkalo „sazometná“ a to proto, že se jednalo o očistný den a i vymetání komínů bylo jeho součástí.
 

 

     17.3. Den svatého Patrika
 

    U nás se tento svátek sice neslaví (slaví jej pouze Irové žijící na našem území), ale určitě ho znáte – veselý zelený mužík se zrzavými fousy a s velkým kloboukem, na kterém má trojlístek. Úsměv od ucha k uchu a hlídá kotlík s penězi. Nejoblíbenější je tento svátek v Irsku, ale i když má kořeny má v křesťanství, neslaví se po celém světě. Víte, proč se vůbec oslavuje svatý Patrik, kdo to vlastně byl a jak probíhají slavnosti? Určitě čtěte dál.
        
                 
Sv. Patrik -  více informací pro zvídavé ZDE
 

 
20.3. Třetí postní neděle, tak zvaná ,,kýchavá“
 
   Dnes je třetí postní neděle, takzvaná kýchavá. Naši předci věřili, že čím vícekrát si dnes člověk kýchne, tolik let ještě bude žít, a kýchne-li třikrát za sebou, bude celý rok zdravý a plný sil. Tak doufáme, že jste si to dnes počítali.

 
 •   Kýchavá neděle -  více informací pro zvídavé ZDE
 

     20. 3. Světový den vrabců

  Dnes je světový den vrabců. Je to malý hnědý ptáček s čepicí, který se rád schovává v houštinách, v korunách stromů, kde dovádí s ostatními a je slyšet do všech stran hlavně brzy ráno. Dnes už je to bohužel ohrožený druh a měli bychom ho chránit.

 Světový den vrabců -  více informací pro zvídavé ZDE
     20.3. Mezinárodní den štěstí
 
   Dnes je mezinárodní den štěstí. Nejšťastnějším místem planety Země je údajně buddhistické město Bhútán. Česká republika je podle měření štěstí až na dvacátém místě. Ale podle čeho se vlastně měří to štěstí? Čtěte dál a dozvíte se, jak to vidí počtáři a vy sami si můžete říct, jaké štěstí máte vy.


Světový den štěstí-  více informací pro zvídavé ZDE

 

 
Použité materiály:

Kniha:
Lidové tradice, Autorka: Dagmar Šottnerová, ISBN: 978-80-7346-096-9, nakladatelství Rubico

Internet:
Wikipedia

Cookies


Cookies jsou malé datové soubory, které internetové stránky ukládají na Váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy si tyto stránky začnete prohlížet. Tyto soubory jsou při návratu na webovou stránku pomocí prohlížeče odeslány zpět na servery. S pomocí cookies má webová stránka informace o předchozích aktivitách uživatelů.

Pomocí vašeho prohlížeče můžete spravovat vaše cookies. Vždy máte možnost již uložené cookies smazat. Dále v závislosti na vašem prohlížeči je možné omezit využívání cookies pro konkrétní webovou stránku, omezit jejich ukládání či nastavit nucené smazání všech cookies po uzavření prohlížeče.


Technické cookies jsou nezbytné pro správné fungování webu a všech funkcí, které nabízí. Z tohoto důvodu nepožadujeme Váš souhlas s jejich využitím. Technické cookies nemohou být individuálně deaktivovány.