Konopická slavnost

08.09.2021

Dříve se na našem území pěstoval len a konopí. Září bylo pro lidi odjakživa obdobím druhé sklizně toho, co přes rok zaseli. Koncem července se sklízelo obilí, koncem léta zase ovoce, zelenina a ostatní plodiny, jako například len. Proto se není čemu divit, že tuto velkou událost si lidé chtěli náležitě oslavit - v oblastech s velkými ovocnými sady se konala slavnost dočesná, s vinicemi vinobraní a po sklizni konopí se pořádala bujará matriarchální konopická.

Len se musel sklidit do 8.9. (narození Panny Marie – maminky Ježíška). Trhačky musely len vytrhávat pečlivě, jinak byly strašeny, že po nich budou paběrkovat (dosbírávat zapomenuté či vynechané rostlinky) divé ženy. Po sklizni posledního lněného snopu se obvykle konala svatba. Sběračky lnu uvily ze snopu lněný věnec, ozdobily jej a nesly hospodáři, kterému patřila lněná pole. Ten jim za něj dal výslužku nebo uspořádal slavnost. V některých oblastech bylo zvykem věnec zahrabat na pole jako úplatek Panně Marii, dříve Matce Zemi (než byl tento pohanský zvyk spojen s křesťanskou oslavou narození Panny Marie).

Sběr a zpracování konopí měly na starost pouze ženy, které za odměnu směly řídit následně celou slavnost. Což byla pro ně tehdy velká událost, protože dříve měly ženy zakázáno se účastnit jakékoliv zábavy a měly spíše zůstat opodál. Proto není divu, že si tyto oslavy řádně užily. Směly se hlasitě vyjadřovat, pít alkohol, tančit, … a vůbec organizovat celou tuto velkou akci!

Vesnicemi ženy chodily v průvodu od stavení ke stavení, pronášely vtipné poznámky a připomínky na kolemjdoucí nebo na koledované hospodáře. Nesly lahve s alkoholem a lahve s vodou, což ale nešlo od sebe rozeznat, a dávali lidem připíjet. Ten, kdo se napil vody, však nesměl dát najevo zklamání, aby nezkazil zábavu. Nikdo se nesměl za popíchnutí urazit, všechna veselá kritika byla v ten den dovolena.

V některých obcích se hrálo i divadýlko ve formě parodie svatby Konopnice a Konopičáka. Ve hře figuroval pár, matka dohazovačka, záškodná babka, oddávající kněz s ministrantem a další. Všechny role hrály zpravidla ženy. Bývalo to velmi veselé, protože ženy mohly hrát muže a parodovat klasické mužské vlastnosti. Představení se konalo formou lidové hry, takže i samotní diváci se mohli stát herci, pokud se k nim podobal právě vyprávěný příběh.
Po svatebním obřadu se společnost odebrala do hospody, kde začala muzika. Pořádající ženy si volily tanečníky, které pak předávaly níže postaveným nebo přespolním ženám.

S odbitím půlnoci se však všechno muselo vrátit do starých kolejí a moc připadla opět do rukou mužů.

Jak vypadá Konopická slavnost se můžete podívat například zde:

Zdroj: